Vlajky měst České republiky
Středočeský kraj - přehled vlajek a symbolů měst České republiky

Středočeský kraj

Středočeský kraj náleží k masivu, který patří k nejstarším částem Evropy. Jedná se o největší a nejlidnatější kraj České republiky, který leží na zemí 12 bývalých okresů. Nejen hlavní město Praha, které se nachází mimo území kraje, ale i další obce a kraj samotný nabízejí velké množství zajímavostí i památek kulturního, technického a přírodního rázu, z nichž část je zapsána v Seznamu světového dědictví UNESCO. K nim patří například chrám sv. Barbory a historické centrum Kutné Hory, biosférická rezervace Křivoklátsko, hornické město Příbram a další.

Středočeský kraj se skládá z 12 okresů. Počet obyvatel k 1. lednu 2012 byl 1 279 345. Zajímavostí je, že sídlo Středočeského kraje se nachází mimo jeho území v Praze.

Jak vypadá vlajka, znak a komunální symboly Středočeského kraje?

Komunální symboly Středočeského kraje jsou krajský znak a vlajka. Vlajka středočeského kraje obsahuje jak barvy, tak obrázky znaku – v obdélníku rozděleném na dva bílé a dva červené díly se nachází vyobrazení českého lva, dva vlnité pruhy v modré barvě a černá orlice v červené zbroji s plameny a perisoniem v bílé barvě.

Kladno je největší město kraje a patří ke dvaceti největším městům ČR. Je především městem průmyslovým, nejvýznamnější zde byla těžba černého uhlí, která zapříčinila vysoké znečištění životního prostředí. Kladno bylo a je domovem známých osobností nejrůznějších profesí - např. Václava Suka, Cyrila Boudy, Oty Pavla a mnoha dalších- a je proslulé i jako středisko výchovy sportovců, především hokejistů. Vlajka města je tvořena dvěma svislými pruhy modré a červené barvy. V pruzích se nacházejí obrázky bílé orlice, skákajícího rysa a zkřížených hornických kladívek.

Beroun je jednou z nejvýznamnějších dopravních spojnic mezi Prahou, Plzní a Bavorskem. Rozkládá se na hranici mezi dvěma CHKO a je proslulé především svými historickými památkami. Funguje také jako obchodní centrum a důležitým faktorem rozvoje Berouna je i turistický ruch. Komunálními symboly jsou znak obce a vlajka města. Ta je tvořena bílým a modrým vodorovným pruhem. V bílém pruhu je umístěn obrázek hnědého medvěda s vyplazeným červeným jazykem.

Výčet měst (vlajek) není kompletní. Nachází se zde pouze vybraná města ke kterým se podařilo získat obrázek vlajky ve vysokém rozlišení. Pokud chcete přidat vlajku města zde neuvedeného, zašlete soubor ve vektorovém formátu svg na kontaktní email. Jednotlivé vlajky mohou být nepřesné (například po stránce použitých odstínů barev, proporcí apod.) nebo neaktuální. Kompletní seznam vlajek českých měst naleznete v Registru komunální symbolů (REKOS).

Klíčová slova: zástavy, Česká republika, seznam, Města České republiky, vlaječky, Městské prapory, zástavy, komunální symboly, Středočeský kraj, Vlajky českých měst, Středočeský kraj, Přehled vlajek a komunálních symbolů obcí České republiky, k vytisknutí, Komunální symbol, ke stažení, Měst a obce České republiky a jejich komunální symboly, vexilologie, Rekos, svg, Města a obce ČR, Středočeský kraj, Obec, tapeta, Obrázky praporů měst ČR