Vlajky měst České republiky
Hlavní město Praha - přehled vlajek a symbolů měst České republiky

Hlavní město Praha

Hlavní město České republiky Praha bývá pro svou polohu nazýváno srdcem Evropy. Současně největší město státu leží v centrální části Čech ve Středočeském kraji. Praha se rozkládá na obou březích řeky Vltavy. Je správním centrem kraje, ale současně krajem samostatným. Své sídlo zde má prezident republiky, vláda a zastupitelské a další úřady. Je významným bodem nejen politickým, ale také ekonomickým, kulturním i vědeckým a také centrem vzdělanosti.

  • 1

Praha zaujímá plochu necelých 500 km čtverečních a má cca jeden a čtvrt milionu obyvatel. V roce 1992 byla historická část města s Hradčany a Pražským hradem prohlášena památkovou rezervací UNESCO. Praha patří k turisticky nejatraktivnějším městům Evropy, bývá nazývána matkou měst, hlavou království nebo Prahou stověžatou. Historické město nabízí obrovské množství památek (k 3000) a bohaté možnosti kulturního vyžití. K nejvýznamnějším divadlům v Praze patří Národní divadlo, Stavovské divadlo nebo Státní opera, koncertní síň Rudolfinum a desítky dalších. Milovníci dalších kulturních zážitků mohou navštívit některé z mnoha muzeí nebo galerií, k nejproslulejším patří Národní muzeum nebo Národní galerie.

Historie Prahy souvisí s počátky českého státu, založení města je i jedním z témat nejstarších národních pověstí. Historii připomíná i vlajka hlavního města Prahy ve tvaru obdélníku se dvěma vodorovnými pruhy žluté a červené barvy. U žerdi bývá umístěn velký znak města. Tento komunální symbol se skládá z červeného štítu, zlaté hradební zdi s otevřenou branou a stříbrným cimbuřím. V otevřené bráně s vytaženou mříží je stříbrná paže, která drží stříbrný meč. Za hradebními zdmi jsou tři zlaté věže a nad nimi tři přilby. Nad prostřední přilbou je český dvouocasý lev se zlatou korunou.

Klíčová slova: prapory, Města České republiky, obrázek, Komunální symbol, tapeta, Přehled vlajek a komunálních symbolů obcí České republiky, ke stažení, Město, k tisku, Městys, Hlavní město Praha, Seznam vlajek měst České republiky, vlaječka, Městské prapory, zástavy, komunální symboly, vlaječky, Česká republika, obrázky, Vlajky českých měst, rozměry, Rekos, vexilologie, Měst a obce České republiky a jejich komunální symboly