Vlajky měst České republiky
Plzeňský kraj - přehled vlajek a symbolů měst České republiky

Plzeňský kraj

Plzeňský kraj je unikátní z hlediska přírodních podmínek. Je zde možno nalézt hory, vrchovinu, pahorkatinu, kotliny i bohatství vodních toků. Často se zde vyskytují chráněné rostlinné a živočišné druhy, proto je v této oblasti vyhlášeno několik přírodních parků. Plzeňský kraj je třetí největší kraj ČR a současně druhý nejméně lidnatý kraj České republiky. Má průměrnou ekonomiku, hospodářky nejsilnější je Plzeň a nejrozvinutější je strojírenství a důležitý je i cestovní ruch.

Jihočeský kraj se skládá ze 7 okresů. Počet obyvatel k 1. lednu 2012 byl 571 709 osob. Sídlem a zároveň největším městem Jihočeského kraje je Plzeň.

  • 1

Jak vypadá vlajka Plzeňského kraje?

Vlajka Plzeňského kraje má plochu rozdělenou do čtyř částí v červené a zelené barvě. V horních částech je obrázek českého lva a žlutého dvouhrbého velblouda, v dolních částech 5 vodorovných pruhů zelené, žluté a bílé barvy a románská rotunda.

Plzeň je nejen statutárním, ale i přirozeným centrem regionu. Město bylo založeno již ve 13. století králem Václavem II. Leží na soutoku řek Mže, Radbuzy, Úslavy a Úhlavy. Již od svého založení bylo obchodním střediskem, později se stalo i městem průmyslovým a jedním z nejvýznamnějších měst České republiky a je čtvrtým největším městem ČR. Je také sídlem Západočeské univerzity. Vlajka Plzně se skládá ze čtyř obdélníků v bílé, žluté, zelené a červené barvě.

Plasy vznikly v krajině, která byla osídlena již v pravěku. Město vzniklo v okolí kláštera Plasy, založeného již ve 12. století. Klášter je národní kulturní památkou. Městská vlajka vychází ze znaku města a má čtyři části. V nich se nacházejí zlatá šesticípá hvězda na modrém pozadí zelený lipový list a pětilistá růže na stříbrném podkladu a bílá řádová lilie na červeném pozadí. Komunální symboly mají vypovídat o sepětí města a kláštera a připomínat potlačené povstání nevolníků v 17. století.

Výčet měst (vlajek) není kompletní. Nachází se zde pouze vybraná města ke kterým se podařilo získat obrázek vlajky ve vysokém rozlišení. Pokud chcete přidat vlajku města zde neuvedeného, zašlete soubor ve vektorovém formátu svg na kontaktní email. Jednotlivé vlajky mohou být nepřesné (například po stránce použitých odstínů barev, proporcí apod.) nebo neaktuální. Kompletní seznam vlajek českých měst naleznete v Registru komunální symbolů (REKOS).

Klíčová slova: ikona na web, Městské prapory, zástavy, komunální symboly, praporky, Město, vlaječky, Městys, ke stažení, Seznam vlajek měst České republiky, Plzeňský kraj, Komunální symbol, k vytištění, Rekos, png, Měst a obce České republiky a jejich komunální symboly, Plzeňský kraj, Obec, na web, Česká republika, vexilologie, Vlajky českých měst, k tisku, Města České republiky