Vlajky měst České republiky
Liberecký kraj - přehled vlajek a symbolů měst České republiky

Liberecký kraj

Liberecký kraj s hlavním statutárním městem Libercem je bohatý především na přírodní krásy a nejrůznější historické památky. Nachází se zde i velké množství rekreačních oblastí, a proto je cestovní ruch významnou součástí hospodářství kraje. Turistiku lze provozovat jak v hornaté části kraje, tedy v oblasti Krkonoš, Lužických a Jizerských hor, Českého ráje a středohoří, tak v oblasti Máchova jezera. Ekonomicky patří Liberecko k průměrně rozvinutým krajům České republiky. Základními odvětvími jsou zde potravinářství, strojírenství a sklářský průmysl.

Liberecký kraj se skládá ze 4 okresů. Počet obyvatel k 1. lednu 2012 byl 438 600 osob. Sídlem a zároveň největším městem Libereckého kraje je Liberec.

  • 1

Jak vypadá vlajka Libereckého kraje?

Krajská vlajka Libereckého kraje nese obrázek znaku kraje. Symbol složen ze čtyř částí červené a modré barvy. V jednotlivých polích je dvakrát umístěn český lev, dále kolo z městského znaku Liberce a silueta Ještědu.

Liberec je hlavní město kraje a páté největší město ČR. Leží na řece Nise, v Liberecké kotlině. Velkou tradici zde má především textilní průmysl. Liberec je i město s mnoha zajímavostmi a památkami jako je novorenesanční radnice, velké množství kostelů, Divadlo F. X. Šaldy, botanická a zoologická zahrada a mnohé další. Turisticky nejpřitažlivější je hora Ještěd se známým vysílačem a hotelem, kam je možno přepravit se lanovkou. Ke komunálním symbolům je počítán znak města a vlajka města. Tu tvoří dva vodorovné pruhy v červené a bílé barvě. U žerdi se nachází znak města ve štítu. Na něm je stříbrný štít s červenou hradební zdí s věžemi a cimbuřím, otevřená brána a padací mříž. Nad bránou se nachází znak Redernů a lev.

Jilemnice je jedním z nejznámějších měst v Podkrkonoší. Často bývá označována i jako Brána Krkonoš. Turisticky přitažlivý je Jilemnický zámek, kostel sv. Vavřince, radnice či historické domy ve Zvědavé uličce. Město bylo proslulé výrobky textilního průmyslu, v poslední době však dochází k jeho útlumu. Vlajka města je složena ze tří svislých pruhů, dvou zelených a bílého. V bílém pruhu je umístěn zelený jilm s hnědým kmenem.

Výčet měst (vlajek) není kompletní. Nachází se zde pouze vybraná města ke kterým se podařilo získat obrázek vlajky ve vysokém rozlišení. Pokud chcete přidat vlajku města zde neuvedeného, zašlete soubor ve vektorovém formátu svg na kontaktní email. Jednotlivé vlajky mohou být nepřesné (například po stránce použitých odstínů barev, proporcí apod.) nebo neaktuální. Kompletní seznam vlajek českých měst naleznete v Registru komunální symbolů (REKOS).

Klíčová slova: prapor, Přehled vlajek a komunálních symbolů obcí České republiky, na web, Seznam vlajek měst České republiky, tapeta, Města a obce ČR, obrázky, Městys, svg, Vlajky českých měst, vexilologie, Městské prapory, zástavy, komunální symboly, png, Město, obrázek, Města České republiky, prapory, Rekos, Liberecký kraj, Obec, přehled, Komunální symbol