Vlajky měst České republiky
Hlavní město Praha - přehled vlajek a symbolů měst České republiky

Hlavní město Praha

Hlavní město České republiky Praha bývá pro svou polohu nazýváno srdcem Evropy. Současně největší město státu leží v centrální části Čech ve Středočeském kraji. Praha se rozkládá na obou březích řeky Vltavy. Je správním centrem kraje, ale současně krajem samostatným. Své sídlo zde má prezident republiky, vláda a zastupitelské a další úřady. Je významným bodem nejen politickým, ale také ekonomickým, kulturním i vědeckým a také centrem vzdělanosti.

  • 1

Praha zaujímá plochu necelých 500 km čtverečních a má cca jeden a čtvrt milionu obyvatel. V roce 1992 byla historická část města s Hradčany a Pražským hradem prohlášena památkovou rezervací UNESCO. Praha patří k turisticky nejatraktivnějším městům Evropy, bývá nazývána matkou měst, hlavou království nebo Prahou stověžatou. Historické město nabízí obrovské množství památek (k 3000) a bohaté možnosti kulturního vyžití. K nejvýznamnějším divadlům v Praze patří Národní divadlo, Stavovské divadlo nebo Státní opera, koncertní síň Rudolfinum a desítky dalších. Milovníci dalších kulturních zážitků mohou navštívit některé z mnoha muzeí nebo galerií, k nejproslulejším patří Národní muzeum nebo Národní galerie.

Historie Prahy souvisí s počátky českého státu, založení města je i jedním z témat nejstarších národních pověstí. Historii připomíná i vlajka hlavního města Prahy ve tvaru obdélníku se dvěma vodorovnými pruhy žluté a červené barvy. U žerdi bývá umístěn velký znak města. Tento komunální symbol se skládá z červeného štítu, zlaté hradební zdi s otevřenou branou a stříbrným cimbuřím. V otevřené bráně s vytaženou mříží je stříbrná paže, která drží stříbrný meč. Za hradebními zdmi jsou tři zlaté věže a nad nimi tři přilby. Nad prostřední přilbou je český dvouocasý lev se zlatou korunou.

Klíčová slova: ikona na web, Vlajky českých měst, obrázky, Měst a obce České republiky a jejich komunální symboly, zdarma, Rekos, použití, Městys, přehled, Česká republika, vlaječka, Města České republiky, Hlavní město Praha, Komunální symbol, na web, Město, wallpaper, Obec, prapor, Seznam vlajek měst České republiky, Hlavní město Praha, Přehled vlajek a komunálních symbolů obcí České republiky